Bupropion – lek przeciwdepresyjny w terapii antynikotynowej

Bupropion jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii zespołu uzależnienia od nikotyny.
Działanie bupropionu w terapii antynikotynowej nie jest do końca poznany. Mimo to badania kliniczne pokazują, że jest to lek bardzo dobrze pomagający w walce z nikotynizmem.
/ 11.06.2012 11:46
Bupropion jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii zespołu uzależnienia od nikotyny.

Bupropion jest pierwszym lekiem przeciwdepresyjnym zarejestrowanym także do leczenia zespołu uzależnienia od nikotyny. Bupropion stanowi prototypowy lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI).

Wyjątkowe działanie bupropionu

Mechanizm działania przeciwdepresyjnego leku nie jest jasny, bowiem skuteczność kliniczna jest znacznie silniejsza, niż wynikałoby to z jego działania biochemicznego. Bupropion uważany jest za lek przeciwdepresyjny, aktywizujący, nie pogarszający funkcji seksualnych, działający na poprawę afektu pozytywnego (poprawia samopoczucie, podnosi nastój).

Jak działa bupropion?

Mechanizm działania bupropionu w uzależnieniu polega na zwiększaniu stężenia dopaminy w synapsie. Wypalenie papierosa indukuje wydzielanie dopaminy do synapsy, co odpowiada za uczucie przyjemności. Bupropion blokuje białko wychwytujące zwrotnie dopaminę z synapsy i sprawia, że wydzielona pod wpływem nikotyny dopamina nie jest zabierana z synapsy. Dzięki temu stężenie dopaminy utrzymuje się w synapsie długo i bardzo powoli obniża się.

Wypalenie kolejnego papierosa uniemożliwia ponowne wydzielenie dopaminy i odczuwanie przyjemności, ponieważ nie ma dopaminy w pęcherzykach presynaptycznych. Dodatkowy pozytywny efekt daje wysokie stężenie dopaminy w synapsie, które hamuje częściowo uczucie głodu nikotynowego.

Mózg uniezależnia się przy stosowaniu bupropionu od cyklu: wypalenie papierosa – wydzielanie dopaminy – przyjemność, głód nikotynowy – wypalenie papierosa – wydzielanie dopaminy i przyjemność. Bupropion zmniejsza głód nikotynowy, nie znosi go jednak całkowicie.

Zobacz też: Jakie leki wchodzą w interakcje z nikotyną?

Terapia antynikotynowa z bupropionem

Lek dostępny jest w tabletkach 150 mg. Leczenie należy rozpocząć jeszcze w okresie palenia. Początkowo stosuje się przez 3 dni 1 tabletkę rano, od 4. dnia dołącza się tabletkę w godzinach popołudniowych co najmniej 8 godzin przez snem (lek może wywoływać przemijającą bezsenność). Od 8. dnia przerywa się palenie kontynuując terapię przez co najmniej 7 tygodni15.

Działania niepożądane bupriopionu

Do bardzo częstych działań niepożądanych leku należą: bezsenność, ból głowy, suchość w jamie ustnej, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty). Do częstych objawów niepożądanych leku należą: pokrzywka, utrata apetytu, pobudzenia, drażliwość, drżenia, zawroty głowy, zaburzenia smaku, widzenia, szum w uszach, wzrost ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie skóry, ból brzucha, zaparcia, wysypka, świąd, pocenie się, gorączka, ból w klatce piersiowej, osłabienie.

Przeciwwskazania do stosowania bupropionu

Bupropion przeciwwskazany jest przy występowaniu napadów padaczkowych w wywiadzie (zwiększa częstość napadów padaczkowych – częstość występowania drgawek po leku wynosi 0,1% (powikłanie rzadkie), w ciężkiej marskości wątroby, bulimii, jadłowstręcie, przy stosowaniu inhibitorów MAO. Nie upośledza, w przeciwieństwie do znacznej części leków przeciwdepresyjnych, funkcji seksualnych.

Zobacz też: Niebezpieczne działanie nikotyny

Źródło: Wydawnictwo Continuo, „Zespół uzależnienia od nikotyny – ujęcie interdyscyplinarne”; pod red. Tadeusza Pietrasa i Andrzeja Witusika; Rozdział 9. Farmakoterapia uzależnienia od nikotyny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA