Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Cytyzyna – najstarszy lek w leczeniu uzależnienia od nikotyny

Cytyzyna należy do leków z grupy NPA, które blokują receptor nikotynowy. Nie wywołuje uzależnienia, zespołu abstynencji i jest skuteczna klinicznie. Cytyzyna uczestniczy w terapii nikotynowej od ponad pół wieku.

W Indiach masowo wykorzystuje się najbiedniejszych i niewykształconych i testuje się na nich leki zachodnich koncernów farmaceutycznych/ fot. Fotolia

Cytyzyna zmniejsza głód nikotynowy./ fot. Fotolia

Cytyzyna, należy do częściowych agonistów receptora nikotynowego 4β2 (nicotynic partial agonist – NPA), najstarszej grupy leków wprowadzonych do kanonu terapii antynikotynowej. Mimo to, wciąż cieszy się dużą skutecznością i popularnością.

Wypalenie papierosa po zażyciu cytozyny nie powoduje uczucia przyjemności z powodu blokowania dostępu nikotyny do receptorów. Dodatkowym pozytywnym skutkiem jej działania jest zmniejszenie intensywności głodu nikotynowego.

Cytyzyna – pierwsza i wciąż skuteczna

Pierwszym lekiem z tej grupy zastosowanym w lecznictwie uzależnienia od nikotyny, w tym także w Polsce, była cytyzyna. Cytyzyna jest alkaloidem obecnym we wszystkich częściach rośliny złotokapu zwyczajnego (Cytisus laburnum). Przeprowadzono niewiele rzetelnych kontrolowanych badań klinicznych w podwójnie ślepej próbie nad skutecznością cytyzyny (w przeciwieństwie do warenikliny i bupropionu), zwłaszcza, że lek wprowadzono do lecznictwa pod koniec lat 60. dwudziestego wieku w krajach socjalistycznych.

Metaanaliza nielicznych prac badawczych poświęconych skuteczności cytyzyny wykonanych w ślepej próbie (3 badania) wykazała, że skuteczność w utrzymywaniu abstynencji między 3. a 8. tygodniem wynosi 1,93, a między 3. a 6. miesiącem – 1,83. Skuteczność w 2-letniej abstynencji określono (na podstawie tylko jednego badania wykonanego w podwójnie ślepej próbie) na 1,77.

Zobacz też: Jakie leki wchodzą w interakcje z nikotyną?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »