Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czy palenie fajki wodnej szkodzi zdrowiu?

Zobacz artykuły na temat:zdrowiepaleniepłucanikotynizm
Fajka wodna służy do palenia tytoniu oraz wyrobów podobnych. Najpopularniejsza w krajach arabskich dotarła również do Polski. Jak wygląda ceremonia palenia fajki wodnej? Jaki jest jej wpływ na Nasze zdrowie?

Czy palenie fajki wodnej szkodzi zdrowiu?/fot. Fotolia

Czy palenie fajki wodnej szkodzi zdrowiu?/fot. Fotolia

Szisza – co kraj to obyczaj

Szisza to rodzaj fajki wodnej do palenia tytoniu oraz wyrobów podobnych. Pochodzi z Indii, lecz największą popularność zyskała w krajach arabskich. W krajach zachodnich palenie sziszy jest zabawą lub formą rozrywki, czasem rytuałem.

Zobacz też: Paląc, puszczasz swoje pieniądze z dymem!

Ceremonia

W fajce wodnej dym jest wciągany przez filtr wodny – ulega tu schłodzeniu i oczyszczeniu. Filtrem może być szklane lub metalowe naczynie po części wypełnione wodą. Co ciekawe, niektórzy stosują również inne ciecze, takie jak mleko, wódkę czy wodę z lodem.

Jedna sesja trwa około 40 minut (50–200 zaciągnięć).

A co na to zdrowie?

Według badań, zwolennicy sziszy w większym stopniu są narażeni na szkodliwe działanie tlenku węgla, aniżeli palacze papierosów. W trakcie jednej sesji z fajką wodną do organizmu wchłania się pięciokrotnie więcej niebezpiecznych substancji niż podczas wypalenia jednego papierosa. Mogą one być przyczyną między innymi raka płuc i chorób układu sercowo-naczyniowych. Poza tym wdychana nikotyna może uzależnić.

Złudne jest myślenie, że zawarta w fajce woda chroni przed uzależnieniem i groźnymi substancjami. Filtr wodny co prawda pochłania pewną ilość nikotyny, lecz jego ilość i tak jest niebezpieczna (nawet przy stosowaniu od czasu do czasu). Co więcej, para wodna sprawia, że dym nie jest drażniący, a to jedynie usypia naszą czujność.

Zwolennicy

Ci, co fajkę wodną palą i palić lubią, zdecydowanie zaprzeczają wszelkim zagrożeniom. Uważają, że tytonie smakowe zawierają mniejszą ilość nikotyny, woda pochłania substancje smoliste, a zatem jest mniej groźna dla zdrowia.

Rzeczywiście na opakowaniach niektórych tytoni możemy znaleźć napis „0,0% substancji smolistych”, lecz są one wydzielane przy paleniu tytoniu. Co prawda podczas używania fajki wodnej tytoń jest raczej podgrzewany, a nie palony. W celu sprawdzenia dokładnej ilości substancji smolistych przed spaleniem potrzeba kolejnych badań.

Jeżeli chodzi o ilość nikotyny, to tytoń smakowy zawiera – według producentów – około 0,5% tej substancji. Niestety i taka ilość może uzależniać. Dlaczego? Powodem są zawarte w tytoniu substancje aromatyczne. Sprawiają, że nikotyna działa na organizm znacznie szybciej i mocniej. 

Zobacz też: dział Nikotyna


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z awokado, melona i pomarańczy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 9
dodano: 14:29 2015-05-07 przez: ~drabik (212.96.*.*)
Ta... ja palę elektroniczne Vilty, przeszedłem po kilku latach palenia paczki dziennie. I co? Smakowo super, palę gdzie chcę, papieros lekki, fajnie wykonany. I co najlepsze - koniec z kaszlem, zapachem, wiecznym szukaniem miejsca gdzie mogę palić!
dodano: 23:32 2014-12-23 przez: ~rychu (81.108.*.*)
ja pije codziennie i tez na razie nic mi nie jest
dodano: 20:58 2014-12-09 przez: ~makapaka (84.74.*.*)
ja tam paliłem fajke wodną i podłuższym paleniu kręciło mi się w głowie :c :D ale i tak jest spoko
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »