Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czym jest alkoholizm?

Zobacz artykuły na temat:alkoholalkoholizmwątrobauzależnienielekzaburzenia mowy
Alkoholizm to choroba, z której praktycznie nie można się całkowicie wyleczyć. Nawet po kilkunastu latach abstynencji człowiek uzależniony od alkoholu jest narażony na powrót do nałogu. Tylko rodziny alkoholików, a także, być może, oni sami, wiedzą, jakim koszmarem potrafi być alkoholizm.

Alkohol nie tylko osłabia układ odpornościowy, ale także sam wzmaga odpowiedź zapalną organizmu./ fot. sxc.hu

Alkoholizm to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Terapia alkoholizmu trwa niekiedy nawet całe życie /fot. sxc.hu

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm nazywany jest również toksykomanią alkoholową, chorobą alkoholową lub uzależnieniem od alkoholu. Polega na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

Spożywanie dużej ilości alkoholu nie podlega woli osoby uzależnionej. Jest raczej spowodowane wewnętrzną potrzebą, która ma charakter psychiczny i fizyczny. Alkoholicy tracą kontrolę nad ilością wypijanego trunku i nad swoimi emocjami odnośnie picia. Z czasem pije z powodu wewnętrznego przymusu.

U alkoholików, którzy przestali pić, występuje tzw. zespół abstynencyjny, zwany również zespołem ostrej abstynencji, zespołem odstawienia alkoholu lub syndromem abstynencyjnym. Jego objawy trwają najczęściej około dwóch tygodni. Należy jednak uważać, żeby nie pomylić tych objawów z kacem.

Przeczytaj: Na czym polega opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień

Stadia choroby alkoholowej

W chorobie alkoholowej wyróżniamy cztery podstawowe fazy:

- wstępną, która trwa od kilku miesięcy, czasem nawet do kilku lat; w tej fazie człowiek dostrzega, że picie alkoholu jest nie tylko przyjemne, ale też pozwala zapomnieć choć na chwilę o problemach i oderwać się od codziennych spraw; tolerancja na alkohol zaczyna w tej fazie wzrastać, choć osoba uzależniona jeszcze mocno tego nie odczuwa;

- ostrzegawczą, która rozpoczyna się, gdy obserwujemy coraz częstsze pojawianie się luk w pamięci lub całkowity zanik pamięci (palimpsest);

- krytyczną, kiedy tracimy zupełnie kontrolę nad piciem, nie wiemy, ile alkoholu spożyliśmy;

- przewlekłą, która charakteryzuje się występowaniem kilku- lub kilkunastodniowych ciągów.

Polecamy: Mechanizmy uzależnień

Walka?

Walka z alkoholizmem jest bardzo ciężka. Polega ona na przebudowie stylu życia poprzez udział w spotkaniach grup AA (Anonimowych Alkoholików) oraz poszerzaniu swojej wiedzy z zakresu nałogów. Terapia taka trwa niekiedy nawet całe życie, a ponad 70% osób uzależnionych, które biorą w niej udział, nie jest w stanie zrezygnować na stałe ze spożywania alkoholu.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z melona i pomarańczy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 16
dodano: 12:11 2016-06-22 przez: ~ladia (89.74.*.*)
Trzeba wierzyć, ale sama nic nie da liczą się czyny. Trzeba czasem podjąć radykalne rozwiązania. Te Ściejowice są właśnie takim. Jeśli zależy Ci na efekcie, chcesz zmiany w zachowaniu bliskiej Ci osoby, a więc chcesz jej pomóc, to terapia odwykowa jest dobrym rozwiązaniem. Musi się odciąć od tego, co jest teraz...
dodano: 12:16 2016-06-06 przez: ~hakla (178.36.*.*)
Najważniejsze, że można to wyleczyć. Sama szukam dla ojca dobrego ośrodka, jesteśmy z Krakowa, więc te Ściejowice byłyby dla nas najlepszym rozwiązaniem. Wierzę, że i mu się uda.
dodano: 12:48 2016-05-31 przez: ~formula (94.78.*.*)
Ja trafiłam na terapię odwykowa do Ośrodka Terapii Wiosenna w Ściejowicach. Udało im się to czego sama nie potrafiłam dokonać. Przestałam pić. Nie patrzę nawet w kierunku alkoholu i dobrze mi z tym.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »