Dlaczego bierne palenie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Młodzież zazwyczaj zaczyna palić dla tzw. szpanu, ale część uważa nikotynizm za sposób walki ze stresem, który jest coraz bardziej obecny w szkołach, zwłaszcza tych lepszych, gdzie panuje tzw. wyścig szczurów / fot. Shutterstock
Wdychanie dymu papierosowego jest niezwykle groźne dla zdrowia – w Polsce z tego powodu umiera 8700 osób rocznie. Jakie choroby powoduje palenie tytoniu? Wbrew pozorom nie są to tylko nowotwory!
/ 06.04.2011 14:49
Młodzież zazwyczaj zaczyna palić dla tzw. szpanu, ale część uważa nikotynizm za sposób walki ze stresem, który jest coraz bardziej obecny w szkołach, zwłaszcza tych lepszych, gdzie panuje tzw. wyścig szczurów / fot. Shutterstock

Garść faktów na temat palenia

Tytoń zabija aż 30-50% palaczy. W Polsce z powodu chorób wywołanych paleniem tytoniu co roku umiera około 70 000 osób. Co więcej, palenie sprawia, że nawet do 90% wszystkich nowotworów płuc jest spowodowanych paleniem tytoniu, które stanowi istotny czynnik ryzyka zgonów z powodów sercowo-naczyniowych.

Palacze umierają średnio o 15 lat wcześniej niż osoby niepalące. Na świecie tytoń odpowiada za 1 na 10 zgonów wśród dorosłych.

Najprawdopodobniej do 2030 roku liczba ofiar epidemii używania tytoniu przekroczy nawet 8 mln rocznie.

Według badania Fundacji „Promocja zdrowia” we współpracy z TNS OBOP z lipca 2009 roku wśród miejsc zadymionych, których unikają Polacy, znajdują się:

  • Bary, puby, kluby nocne (41%);
  • Restauracje (22%);
  • Kawiarnie, herbarciarnie (18%);
  • Dyskoteki, kluby muzyczne (16%);
  • Obiekty sportowe, rekreacyjno-wypoczynkowe (10%);
  • Inne (7%).

Zobacz też: Jak rzucić palenie?

Co znajduje się w dymie tytoniowym?

W skład dymu tytoniowego wchodzi ponad 4000 związków chemicznych i i kilkaset dotąd nie zidentyfikowanych substancji. Jest tam też 40 substancji rakotwórczych.

Bierne palenie i jego skutki

Bierne palenie naraża na takie same skutki, jak palenie czynne. Wśród chorób, kóre wywołuje, wymienia się choroby serca, udar, rak płuc i choroby układu oddechowego. Amerykańska Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (OSHA) szacuje, że każdego roku na świecie umiera około 200 000 osób na skutek narażenia na bierne palenie w miejscu pracy.

Narażenie na dym tytoniowy zwiększa o 20-30% ryzyko raka płuc i choroby wieńcowej u osób niepalących. 

Zobacz też: Życie bez tytoniu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA