Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 3 z 3

Jak przejawia się zespół Otella u alkoholika?

Polana  Ośrodek Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej
Działa w Warszawie od 2005 roku.
Zespół Otella jest zaburzeniem bardzo często występującym u alkoholików. Polega na chorobliwej zazdrości o bliską osobę. Cierpiący na tę chorobę jest przekonany o tym, że jest zdradzany i na każdym kroku próbuje znaleźć na to dowody. Ma to szczególnie niszczący wpływ na relacje alkoholika z bliskimi. Czy zespół Otella da się wyleczyć?

Czy zespół Otella da się wyleczyć?

Według Piotra Bogacza, specjalisty psychoterapii uzależnień pracującym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii i Ośrodku Terapeutycznym "Polana" zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie wynikająca z zespołu Otella, mija najczęściej wtedy, gdy osoba uzależniona utrzymuje abstynencję, uczestniczy w terapii uzależnienia oraz pracuje nad naprawą więzi z partnerem/partnerką.

W przypadku zespołu Otella wymagane jest jednak leczenie farmakologiczne, same oddziaływania psychologiczne nie pomogą pacjentowi z tą chorobą, co więcej, nie będzie on w stanie uczestniczyć w terapii, będąc jednocześnie zajętym myślami o tym, że jest właśnie zdradzany. Podjęcie leczenia farmakologicznego jest często utrudnione z powodu braku krytycyzmu chorego oraz z powodu samego uzależnienia - osoba czynnie pijąca nie będzie dbać o regularne przyjmowanie leków, a domniemane zdrady i emocje z nimi związane będą dla niego pretekstem do częstszego sięgania po alkohol.

Specjalista dodaje jednak, że w przypadku, gdy osoba cierpiąca na Zespół Otella jest poddana leczeniu farmakologicznemu i uczestniczy w terapii uzależnienia utrzymując abstynencję ma szansę na odbudowę relacji w rodzinie. Zachęca też osoby żyjące z osobą cierpiącą na Zespół Otella do skorzystania z profesjonalnej pomocy oferowanej w każdej Poradni Uzależnień.

Coraz powszechniejsza jest wiedza na temat spustoszeń, jakie alkoholizm i zaburzenia z nim związane czynią w rodzinach dotkniętych tym problemem. Zmienia się sposób myślenia ludzi – zaczynają oni postrzegać alkoholizm jako chorobę całej rodziny, a nie jako problem – często na własne życzenie – jednej osoby. Dzięki temu bliscy osoby uzależnionej mają świadomość, że mogą zwrócić się o pomoc także dla siebie. Często, jak w przypadku zespołu Otella, ma to kluczowe znaczenie dla ich spokoju i bezpieczeństwa.

Zobacz także: Na czym polega leczenie alkoholizmu?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 14
dodano: 19:29 2016-05-25 przez: ~gość (46.77.*.*)
Karzda miala meza jak zapuerdalal a teraz pokrzywdzona po 43 latch a co bylo wczesniej kasa w domu
dodano: 19:50 2016-04-17 przez: ~gość (83.22.*.*)
tez mialam takiego męża przez 43 lata tkwilam teraz siedzi w psychiatryku i oby zostal tam do konca swoich dni
dodano: 08:11 2016-03-12 przez: ~gość (37.190.*.*)
JA TEZ MAM MĘŻA KTÓRY PIJE ALE POSTAWIŁAM WARUNEK TERAZ LECZY SIĘ POSTAW CIĘ TWARDY WARUNEK I TO NIE ZMIENIAĆ CO POSTANOWISZ ROZWÓD TO I MASZ ZROBIĆ NIE BAC SIĘ JA CIERPIAŁAM 14 LAT A TERAZ GO NIE BOJE BIŁ JEST NA NICH PRAWO STOI PO NASZEJ STRONIE
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »