Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 3 z 3

Jak przejawia się zespół Otella u alkoholika?

Polana  Ośrodek Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej
Działa w Warszawie od 2005 roku.
Zespół Otella jest zaburzeniem bardzo często występującym u alkoholików. Polega na chorobliwej zazdrości o bliską osobę. Cierpiący na tę chorobę jest przekonany o tym, że jest zdradzany i na każdym kroku próbuje znaleźć na to dowody. Ma to szczególnie niszczący wpływ na relacje alkoholika z bliskimi. Czy zespół Otella da się wyleczyć?

Czy zespół Otella da się wyleczyć?

Według Piotra Bogacza, specjalisty psychoterapii uzależnień pracującym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii i Ośrodku Terapeutycznym "Polana" zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie wynikająca z zespołu Otella, mija najczęściej wtedy, gdy osoba uzależniona utrzymuje abstynencję, uczestniczy w terapii uzależnienia oraz pracuje nad naprawą więzi z partnerem/partnerką.

W przypadku zespołu Otella wymagane jest jednak leczenie farmakologiczne, same oddziaływania psychologiczne nie pomogą pacjentowi z tą chorobą, co więcej, nie będzie on w stanie uczestniczyć w terapii, będąc jednocześnie zajętym myślami o tym, że jest właśnie zdradzany. Podjęcie leczenia farmakologicznego jest często utrudnione z powodu braku krytycyzmu chorego oraz z powodu samego uzależnienia - osoba czynnie pijąca nie będzie dbać o regularne przyjmowanie leków, a domniemane zdrady i emocje z nimi związane będą dla niego pretekstem do częstszego sięgania po alkohol.

Specjalista dodaje jednak, że w przypadku, gdy osoba cierpiąca na Zespół Otella jest poddana leczeniu farmakologicznemu i uczestniczy w terapii uzależnienia utrzymując abstynencję ma szansę na odbudowę relacji w rodzinie. Zachęca też osoby żyjące z osobą cierpiącą na Zespół Otella do skorzystania z profesjonalnej pomocy oferowanej w każdej Poradni Uzależnień.

Coraz powszechniejsza jest wiedza na temat spustoszeń, jakie alkoholizm i zaburzenia z nim związane czynią w rodzinach dotkniętych tym problemem. Zmienia się sposób myślenia ludzi – zaczynają oni postrzegać alkoholizm jako chorobę całej rodziny, a nie jako problem – często na własne życzenie – jednej osoby. Dzięki temu bliscy osoby uzależnionej mają świadomość, że mogą zwrócić się o pomoc także dla siebie. Często, jak w przypadku zespołu Otella, ma to kluczowe znaczenie dla ich spokoju i bezpieczeństwa.

Zobacz także: Na czym polega leczenie alkoholizmu?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 11
dodano: 12:17 2015-12-12 przez: ~Jadwiga (87.206.*.*)
Mój mąż cierpi też na tą chorobę jest alkoholikiem od 40 lat.Moje życie to piekło na ziemi.Tak mocno wieży w swoje urojenia,że złożył wniosek do sądu o rozwód podając za przyczynę swoje urojenia/że niby ja go zdradzam/Ja zgodziłabym się na rozwód mając osobne mieszkanie a nie wyobrażam sobie żyć dalej pod jednym dachem z taką osobą,nadmieniam ,ze mój mąż nie da sobie przetłumaczyć,że to jest choroba,ja się boję już o to ,że może się zdarzyć tragedia
dodano: 20:48 2014-02-05 przez: ~mała (37.30.*.*)
tak czytam ten artykuł i stwierdzam fakt że już powoli zaczynam popadać w tą chorobę mój nażyczony jest cudowny a ja najbardziej dostaje na głowę jak on idzie do pracy.... cały czas myślę że mnie tam zdradza że ma kogoś mimo że do pracy wyjeżdza 15min przed rozpoczęciem prcy i wraca zaraz po niej do domu nigdy się nie spóżnia w jego tel nigdy nie ma sms od innych osób! Kocham go bardzo i niechce go stracić mieszkamy razem od 2lat a jesteśmy ze sobą ponad 8 lat! ok 4 lata temu zdradził mnie z inna wybaczyłam mu to ale nie potrafie sobie z tym poradzić cały czas mnie to boli:( wiem że potrzebuje pomocy bo rozwale jedyne co udało mi się w życiu osiągnąć!!!!
dodano: 12:46 2013-10-26 przez: ~gość (77.45.*.*)
moj maz tez ma syndrom otella. wstaje rano, pije i mnie bije.
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »