Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia?

Zobacz artykuły na temat:alkoholalkoholizmnałóguzależnienie
Terapie  "TU i TERAZ"
Prywatna Klinika Uzależnień
W czasie rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu musimy pamiętać, by traktować ją z szacunkiem, nie jak kogoś gorszego, lecz jak chorego, który potrzebuje pomocy. Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia? Gdzie i jak zaplanować taką rozmowę?

Jak rozmawiać?

Podczas rozmowy warto używać argumentów niepodważalnych dla istoty problemu, jakim jest uzależnienie, podkreślać fakty i ewidentne straty oraz kłopoty bezpośrednio wynikające z nadużywania alkoholu.

Poza odwołaniem się do strat związanych bezpośrednio z samym uzależnionym, warto podczas takiego spotkania odnieść się również do strat dotykających osoby najbliższe osobie uzależnionej – jego/jej żony/męża, rodziców, dzieci. Straty te wynikają z jednej strony z upośledzonych relacji na linii mąż-żona (tata-dzieci, syn-rodzice itp.), z drugiej zaś ze stygmatyzacji rodziny przez społeczeństwo. Niestety, często dzieci czy żona, pochodzący z takiej rodziny, są ofiarami stereotypów – są wyśmiewani, obmawiani, wytykani palcami przez inne dzieci, sąsiadów lub dalszą rodzinę.

Podczas rozmowy warto położyć szczególny nacisk na kogoś znanego osobie uzależnionej, która poradziła sobie z podobnym problemem. Myślenie o kimś znajomym, kto był w podobnej sytuacji, pomaga uwierzyć, że pomoc jest możliwa, że życie może uleć zmianie i poprawie.

Pamiętajmy, że każda taka rozmowa pomaga – nawet, jeżeli nie wywoła skutku natychmiastowego. To wyraz naszej troski o drugą osobę – w takim tonie zawsze przeprowadzajmy podobne rozmowy. Dla osoby uzależnionej bardzo ważne jest, że będziemy ją traktować jako kogoś cierpiącego,  z trudną do zaakceptowania chorobą, a nie kogoś gorszego, trędowatego. To bardzo ważne. Szanujmy się wzajemnie – to podstawa każdej pomocy i każdego kontaktu w dialogu z drugim człowiekiem.

Zobacz też: Alkoholizm kobiet – dlaczego kobiety piją?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 12:17 2016-05-23 przez: ~magia (94.78.*.*)
Ja się zgłosiłam w tym celu po pomoc do Ośrodka Terapii Wiosenna w Ściejowicach. Wyczytałam, że zajmują się także przeprowadzaniem interwencji mającej na celu skłonienie alkoholika do podjęcia leczenia. Ich metody okazały się skuteczne. Dzięki Bogu.
dodano: 02:05 2013-09-26 przez: ~gość (37.31.*.*)
i kto tu robi za eksperta-mgr kultury i sztuki-specjalizacja fagot-to świadczy o poziomie tego portalu
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »