Narkotyk „krokodyl” – czym jest i jak działa?

narkotyk krokodyl fot. Adobe Stock
Narkotyk krokodyl, to wytwarzana domowymi sposobami dezomorfina, czyli mieszanka kodeiny, jodu i fosforu. Działa kilkukrotniej silniej niż heroina. Stało się o niej głośno w 2010 roku, za sprawą jej nadużywania w Rosji. Krokodyl powoduje nieodwracalne uszkodzenia ciała, początkowo zielonkawe plamy, następnie trudno gojące się rany i odpadanie gnijących tkanek aż do kości.
/ 30.12.2020 11:33
narkotyk krokodyl fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest narkotyk „krokodyl”?
  2. Opis działania narkotyku
  3. Fakty o narkotyku „krokodyl”

Czym jest narkotyk „krokodyl”?

Krokodyl to narkotyk opioidowy. Skład krokodyla może zmieniać się w zależności od miejsca produkcji. Bazą jest jednak zawsze kodeina, składnik wielu leków bez recepty (OTC), masowo produkowanych w Rosji. Mieszankę leków z kodeiną gotuje się, dodając do tego olej przemysłowy, czerwony fosfor i jod (niekiedy zamieniany na kwas solny). Tak powstaje silnie toksyczna substancja – dezomorfina, czyli śmiercionośny krokodyl. Narkotyk jest przyjmowany dożylnie lub domięśniowo. 

Prasa rosyjska zaczęła pisać o krokodylu, nazywanym też m. in. „ruską heroiną” (choć jest od niej kilkakrotnie silniejszy) w 2010 roku. Nagłośniono wówczas skalę zjawiska, jakim jest używanie tego narkotyku przez nawet 100 tysięcy Rosjan. Związanych jest z tym aż 30 tysięcy zgonów rocznie, zwłaszcza wśród biedniejszych warstw społecznych – dlatego krokodyl zyskał miano następcy heroiny.

Zgony spowodowane używaniem narkotyku krokodyl są drastyczne. Rozległa gangrena, tkanki schodzące z kości jak masło – to obrazy związane z używaniem krokodyla. 

Opis działania narkotyku

Narkotyk krokodyl zaczyna działać po 2-3 minutach, dając objawy podobne do heroiny czy morfiny – brak kontaktu, niezdolność do oceny sytuacji – które utrzymują się ok. 90-120 minut.

Uszkodzenia ciała po zażyciu narkotyku, pojawiają się po 5-10 dniach. Są to szare lub zielone plamy na skórze, które zaczynają się łuszczyć niczym skóra krokodyla. Potem zmieniają się w niegojące się, ciemnofioletowe rany, a w konsekwencji ciało zaczyna odpadać od kości. Towarzyszy temu oczywiście ból, który osoba przyjmująca narkotyk stara się uśmierzyć kolejną dawką krokodyla. Odnotowano liczne przypadki podawania osobom uzależnionym tzw. „złotego strzału”, czyli dawki śmiertelnej.

Fakty o narkotyku „krokodyl”

  • Wzór chemiczny krokodyla: C17H21NO2,
  • 3-4 razy silniejszy od heroiny, kilkadziesiąt razy silniejszy od morfiny,
  • jeden z najbardziej śmiercionośnych narkotyków na świecie (śmierć po 2-3 latach od przyjęcia pierwszej dawki),
  • już pierwsza dawka powoduje nieodwracalne szkody w organizmie (gnicie i niszczenie organów wewnętrznych),
  • o przyjęciu narkotyku może świadczyć specyficzny, silny zapach jodu,
  • ofiary spożycia krokodyla pojawiają się poza granicami Rosji, w tym w Polsce.

Źródło: Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień, www.mcpu.edu.pl /ah
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.01.2012.

Więcej na podobny temat:
Objawy przyjmowania narkotyków: amfetamina, kokaina i metamfetamina
Narkotyki w medycynie?
Kokaina – dlaczego crack jest niebezpieczny?
LSD bardzo silnie wpływa na psychikę. Jak działa ten narkotyk?
HEROINA = cena, działanie, skutki, objawy po zażyciu heroiny
Pomoc w razie przedawkowania narkotyków

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA