Niebezpieczne działanie nikotyny

Zakaz palenia wszedł w życie 15 XI 2010/fot. Fotolia fot. Fotolia
Nikotyna działa na cały organizm człowieka. Wpływa na układ oddechowy, pokarmowy, krążenia, układ nerwowy, a także na mózg. Przedawkowanie nikotyny może doprowadzić nawet do śmierci.
/ 23.04.2009 11:09
Zakaz palenia wszedł w życie 15 XI 2010/fot. Fotolia fot. Fotolia

Nikotyna ma podobne działanie jak amfetamina. Już po siedmiu sekundach wdychania dymu tytoniowego komórki nerwowe zostają pobudzone.

Nikotyna wpływa  również na uwalnianie:

  • serotoniny (niezbędnej do snu),
  • dopaminy (odpowiadającej m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, koordynację, procesy emocjonalne, wydzielanie hormonów, w szczególności prolaktyny),
  • noradrenaliny (rozszerzającej naczynia wieńcowe w sercu, a zwężającej naczynia obwodowe).

Zobacz też: Jak rzucić palenie?

Wpływ palenia na organizm

Nikotyna negatywnie działa na wiele układów w organizmie człowieka, w tym na układ:

  • oddechowy – niewielkie dawki nikotyny powodują również, że oddech człowieka staje się głębszy i szybszy; nieco większa jej ilość stymuluje w rdzeniu przedłużonym ośrodek oddechowy, poraża go natomiast śmiertelna dawka, która wynosi od 0,06 do 0,1 grama.
  • pokarmowy nikotyna nie pozostaje również obojętna na układ pokarmowy; stymuluje bowiem nerwy przywspółczulne, a tym samym sprawia, że wzrasta aktywność ruchowa jelit; większe dawki powodują sytuację odwrotną – ruchliwość jelit zmniejsza się, a ich napięcie spada.
  • krążenia – nawet niewielkie dawki nikotyny oddziałują także na układ krążenia; sprawiają, że wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a akcja serca przyspiesza. Można wówczas odnotować ponad sto uderzeń serca na minutę.

Zobacz też: Palenie tytoniu a zdrowie dzieci

Toksyczne pierwiastki śladowe i metale ciężkie

Zmiany te w organizmie palacza wywołuje nie tylko dobrze znane niemal wszystkim: tlenek węgla, nikotyna, substancje smołowe czy gazy toksyczne i drażniące znajdujące się w dymie tytoniowym, ale również metale ciężkie i pierwiastki śladowe. Wdychanie ich z dymem tytoniowym przez dłuższy czas powoduje gromadzenie się ich w różnych tkankach organizmu. Do jednych z najbardziej szkodliwych metali ciężkich i toksycznych pierwiastków śladowych, które znajdują się w tytoniu, należą: arsen, kadm, chrom, miedź, ołów, rtęć, nikiel, polon i cynk.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA