Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Skutki picia alkoholu

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo szkodliwy jest dla ludzkiego organizmu alkohol. Skutki nadużywania alkoholu to lista długa i przerażająca. Sprawdźmy, jak alkohol wpływa na nasze zdrowie i jakie są skutki jego picia!

Alkohol, a właściwie etanol, ma silne działanie na nasz mózg i układ nerwowy. Dlatego powoduje wiele chorób neurologicznych

Alkohol, a właściwie etanol, ma silne działanie na nasz mózg i układ nerwowy. Dlatego powoduje wiele chorób neurologicznych

Jakie są skutki picia alkoholu?

Alkohol działa właściwie na cały organizm. Atakuje niemal wszystkie układy narządów wewnętrznych, siejąc spustoszenie w mózgu, żołądku, wątrobie, sercu, naczyniach krwionośnych i wszędzie, gdzie uda mu się dotrzeć. Powoduje wiele rozmaitych schorzeń. Można powiedzieć, że jest zabójcą o kompleksowym działaniu. Poznajmy więc jego modus operandi.

Układ nerwowy

To, że odczuwamy picie alkoholu, ma związek z jego działaniem na mózg i nerwy. Zaburzenia ruchu czy mowy to oczywiste objawy upojenia alkoholowego, które jednak w miarę trzeźwienia ustępują. Etanol działa jednak dalej. Szkodliwe są zwłaszcza jego metabolity. Nadmierne spożycie alkoholu może powodować wiele schorzeń neurologicznych. Pojawić mogą się bóle mięśni i uciskowe bóle nerwów. Alkohol najczęściej atakuje nerw promieniowy, czego skutkiem jest tzw. ”opadająca ręka”, a także upośledzenie ruchowe nadgarstka i dłoni. Podobne objawy mogą występować także w nogach. Kolejnymi problemami neurologicznymi są problemy z widzeniem, które prowadzić mogą nawet do całkowitej ślepoty.

To nie wszystko. Szkodliwy związek oddziałuje także na ośrodkowy układ nerwowy. Charakterystyczne jest tzw. obkurczenie mózgu, czyli korowo-podkorowe zaniki komórek nerwowych, które jednak cofają się po zaprzestaniu picia. Mózg cierpi także przez zaburzenia, jakie alkohol powoduje w innych układach. Mowa tu choćby o zaburzeniach krążenia czy wahaniach ciśnienia krwi. Dość częsta jest tzw. padaczka alkoholowa, która objawia się drgawkami występującymi po odstawieniu etanolu.

Układ pokarmowy

Najpierw cierpi śluzówka. Częste są stany zapalne, które pojawiają się na całej jej długości. Mogą także występować krwawienia, spowodowane pęknięciami błony śluzowej; częste są wybroczyny i nadżerki.

Dosyć powszechna jest wiedza o szkodliwości alkoholu na wątrobę. U osoby nadużywającej alkoholu niemal zawsze występuje jej stłuszczenie, czyli nadmierne odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby. Jego objawem jest ból pod żebrami, a także powiększenie wątroby. Narząd ten w dalszej kolejności może dotknąć zapalenie, zwłóknienie, a następnie marskość. Ta ostatnia polega na zastąpieniu komórek wątroby bezużyteczną w tym wypadku tkanką łączną, która dodatkowo utrudnia przepływ krwi przez ten narząd. Często schorzenie to może doprowadzić do raka wątroby.

Ponadto alkohol niszczy trzustkę, wywołując stan zapalny. Czasem doprowadza do „samotrawienia” się tego narządu, a w skrajnych przypadkach jest przyczyną cukrzycy. Alkohol najczęściej wywołuje zapalenie przewlekłe, rzadziej ostre.

Polecamy: Dlaczego nie wolno łączyć alkoholu z lekami?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak spędzić Dzień Dziecka? W kinie na "Angry Birds"

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 68
dodano: 08:04 2016-05-30 przez: ~gość (212.96.*.*)
Sklep z dobrymi cenami - http://www.sklepzwhisky.pl/ Każdy alkohol jest taniej do załatwienia w sieci i oczywiście legalnie. Pytanie jakie macie oczekiwania, jakich marek szukacie, ale raczej wszystko jest do znalezienia online.
dodano: 08:59 2016-04-25 przez: ~heszna (212.96.*.*)
Wszystko jest dla ludzi, o ile tylko potrafimy pić rozsądnie. I inna kwestia to jakoś alkoholi jakie wybieramy. Bo wiem jak jest napić się po dłuższym okresie picia dobrych alkoholi, czegoś fatalnej jakości. Porównajcie sobie Pure Vodka i jakąś wódkę z dolnej półki cenowej. Całkowicie inne smak i zapach. Gdzie logika picia szajsu? W momencie kiedy mamy porządne, delikatne wódki? Czy nie lepiej wypić mniej, a czegoś porządnego?
dodano: 12:35 2016-03-10 przez: ~gość (79.191.*.*)
Alkoholizm popiera klasa panująca, ponieważ dla milionów złotych determinuje rozkład małżeństw i dramat dzieci. Nadto, oprócz sprzedaży alkoholu nakłada mandaty karne na uzależnionych alkoholików mających zaburzenia psychiczne, przez co dodatkowo niejednokrotnie uszczupla budżet rodzin. Kryzys klasy panujących zawsze determinował kryzys rodzin. Taka niehumanitarna praktyka jest zalegalizowana.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

Narkotyki – dowiedz się więcej »